Blog Widget by LinkWithin
Blog Widget by LinkWithin

FİKRET OTYAM


Bugün beni çok mutlu eden bir tablo hediye aldım...Babam güzel sanatlar master programında bir tanıdığımıza matematik dersi vermişti, onun karşılığında kendi yaptığı tabloyu hediye göndermişler...İşte tablomuz...Bana buram buram Fikret Otyam hatırlattı...Gittim ona, düştüm aşağıdaki satırlara....

...
"Kolay mı? Hem hükümran olacaksın, hem ölümsüz olacaksın! Hem bu dünyada kavgada yumruk sayılmayacak ömrün olacak, hem kefenin cebi varmış gibi, hem bu dünyaya kazık çakacakmış gibi, hem elini uzatıp yıldızları toplayacakmış gibi yaşayacaksın!


Ya medeniyet dediğin takma dişli canavara teslim olacaksın ya anandan atandan duyumsadığın doğal yaşamı ona buna aldırış etmeden yaşayacaksın.


Yani bugünün birikimini, yarının getirisini sormayacaksın, yani attığın adımını çukurdan sakınmayacaksın, yani güneşi görünce, sabah uyandığında, gelecek gecenin cefasını sorgulamayacaksın, yani vicdanının sesini duyup kulaklarını tıkamayacaksın, yani hainin iğvasına uymayacaksın, yani keçi kılına, Torosların eteğine, mühür gözlü Yörük kızlarına burun kıvırmayacaksın


Yola bir derviş gibi düşeceksin, yazgını yaşayıp, yazgını yazan katibe nanik yapacaksın.


Fikret Otyam kimdir? Anadoludur… Yollara düşmektir…. Anadoluca düşünmektir… Kışın soğuğuna yazın sıcağına bir lokma ekmeği katık etmektir. Dert dinlemektir, dert yazmaktır, dert anlatmaktır.


Keçi kılından çadırlar, kilimler korur seni, hayatın yorgunu yokuşa süren çilesinden... Doğaldır herşey, doğadır aslolan!


Ya buz mavisidir hayat, ya sarı sıcak yanmaktır… Bahar bir söğüt gölgesinde gelir geçer de fark etmezsin… Sonbahar rüzgarı önüne katar seni…"

...

Bir niyazım yani dileğim var sizlerden, derlediğimi şu Barak Türküsü’ndeki sözlere kulak verin lütfen:


“Kaftan Kafa hükmederdi bir zaman


Davutoğlu Süleyman öldü

Omzuyla Kaf Dağını kaldıran

Hamza ile Kahraman pehlivan öldü

Hani ya bu benim diyenler

Milyonunan altınlan sayanlar

Hiç görülmez adam eti yiyenler

Koca devler öldü

Şahmeran öldü

Kalsa bu dünya Muhammed’e kalırdı

Can satın alınsaydı

Nemrut alırdı

Çıkmayan canlara Derman bulurdu

Hekimler hekimi Lokman da öldü”


Sağlıcakla kalınız,Eyvallah canlar… Eyvallah dostlar…
Fikret Otyam"


0 yorum:

Kimim Ben?

Fotoğrafım
Antalya, Turkey
Beni bir temmuz sıcağında sarmışlar..Onlar için bir gurur olmuşum..Büyüyüp doruğa çıkınca artık,iyi ki doğdum deyip durmuşum..Bana yalın incelik çok yakışır:).Yaşam bu düşüncelerde çakışır..çaresizlere herkesler bakışır, gücümle adımı korumuşum..sorardım babama şu nedir, bu nedir?..Okudum öğrendim bilim çok kökenlidir..Yaşamın yolları dikenlidir..bazen ellerimle yürümüşüm..Bir söylediysem iki kez dinlerim..aklımla kötülükleri önlerim..Dilerim iyi gün görürüm... ... Bu bloğu kendim için açtım bir de sevdiğim blokları tek elden okumak için...Onları okumak ve yorum yapmaktan, umarım kendimce bir şeyler karalamayı unutmam:)

Takip ettiklerim

N'oldu bu dolar?

Translate to ..Çevir istersen

Manşetler

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin

İzleyiciler

Sinemada Bu Hafta